Skutočné ja

Autor: Lucia Strečková | 14.4.2015 o 13:15 | Karma článku: 6,13 | Prečítané:  2168x

Uvedomujeme si čo je reálne a čo nie? Stále viac ľudí sa necháva pohltiť digitálnymi technológiami, ktoré nás vtiahnu do bitového sveta plného zmyslených postáv, či už v hrách alebo na sociálnych sieťach. Je potrebné zamyslieť sa nad tým, či nám využívanie internetu neprerástlo cez hlavu a nebráni nám prežívať zážitky skutočného sveta. 

Nedávno som čítala článok a hneď na to pozerala reláciu, kde sa zaoberali virtuálnymi životmi ľudí v dnešnej modernej spoločnosti. V samotnom princípe sa riešilo v podstate to isté. Išlo o to, že dnešní moderní ľudia, teda my, už neexistujeme len raz.

Nie je to myslené v zmysle toho, že máme niekde po svete dvojníkov, ale tak, že dnešný svet nám prináša  rôzne moderné technológie, ktoré prispievajú k zvyšovaniu úrovne spoločnosti. Lepšie programy nám umožňujú robiť viac vecí naraz, aplikácie nám pomáhajú riešiť problémy z pohodlia domova a na internete sa môžeme stať kýmkoľvek chceme byť.

Zaujala ma myšlienka, ktorá hovorí: „Koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom“. Dnes by sme mohli povedať: „Koľko používaš sociálnych sietí, toľkokrát si človekom“.

Je potrebné uviesť, že imaginárnym životom niektorí nazývajú svoje imaginárne Ja, či už vysnívané alebo „podľa skutočnosti“ vytvorené v nejakej videohre či virtuálnom svete (ako napr. Demokles, Second Life). Ja však imaginárnym životom nazývam aj účty založené na sociálnych sieťach.

Virtuálne Ja sa nášmu skutočnému nemusí vôbec podobať. Môže mať iný vek, rasu, náboženstvo, môže byť kým chce, vďaka tomu, že je ťažké ho spojiť s realitou a tým kto ho vytvoril. Internet dodáva nášmu virtuálnemu Ja pocit sebaistoty a moci, ktorú nám prináša anonymita, s ktorou môžeme v tomto svete vystupovať.

Na druhej strane existujú ľudia, ktorí o sebe na internete prezradili príliš veľa. A to čo sa na internete objaví z neho už nikdy nezmizne. Kúsky nášho života budú stále poletovať kyberpriestorom, napriek našej snahe zbaviť sa ich. Množstvo ľudí oľutovalo svoju otvorenosť vo virtuálnom svete, začala sa šikana, ktorej výsledkom v mnohých prípadoch bola samovražda šikanovaného.

 

Preto sa pýtam: Je virtuálny život, ktorý vedie nemálo ľudí skutočne dobrý, či vhodný?

Je to len odroda fantázie, ktorú sme mali ako deti, keď sme hovorili, čím by sme chceli byť. Je to naša túžba vyrovnať sa známym ľuďom, či priateľom, ktorí majú „krajší život“. Predviesť sa. Zabudnúť na problémy reálneho sveta. Alebo naopak podeliť sa so svetom s našimi myšlienkami či trápením. Dnes nám túto možnosť poskytuje práve virtuálny svet. Ľudia sa neustálim pozeraním do monitorov či mobilov a žitím nereálnych životov odpútavajú od reality a skutočnosti okolo seba. Priveľmi sa upíname na nereálny bitový svet nekonečných možností, zatiaľ čo ten reálny nám uniká.

Samozrejme nie všetci sú pohltení takýmto štýlom života. Mnoho ľudí sa stále viac drží reality, skutočne riešia svoje problémy ako by sa pred nimi mali ukryť za zmyslené alter egá.

 

Ale čo s ľuďmi, ktorí už pomaly nevedia rozlíšiť realitu od fikcie?

Mali by sme sa o nich starať alebo ich ponechať ich „životu“. Ľudia, ktorí pri počítači strávia celý deň, ale nie aby pracovali, ale aby žili svoje druhé životy, ktoré sa pre nich stávajú skutočnou realitou.

Ja sama mám niekoľko účtov na sociálnych sieťach, hrám videohry, v ktorých prežívam život postáv. Dôležité je však uvedomiť si, že ide o zábavu. Hry boli predsa vymyslené na to, aby sa ľudia bavili, sociálne siete majú slúžiť na socializáciu, komunikáciu. Nenechajme sa vtiahnuť do imaginárneho sveta, ktorý nás odpúta od skutočných zážitkov a od povinností, ktoré nám občas spôsobujú trápenie, ale práve to je ten reálny život, ktorý potrebujeme zvládnuť. Buďme schopní odlíšiť zlo virtuálneho sveta a vedieť, kedy je čas odpojiť sa. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?